دوستان در نظر داشته باشند که در این مقالات تاریخچه و بسیاری از تعاریف نیازی به بیان نیست بیشتر به سمت موارد و مطالبی سوق داریم که با پول مرتبط باشد .

تعریف بورس :

بازار یکپارچه از یک نوع یا یک رده کالا را بورس می نامند مانند بورس طلا و بورس پارچه و ....

انواع بورس :

بورس کالا ، بورس فلزات ، بورس کشاورزي، بورس اوراق بهادار ، فرابورس , بورس اسناد خزانه .  البته در این ایران بیشتربورس  سهام  ارز و آتی ( کالا )  کاربرد دارد .

دربورس افراد حقيقي و حقوقي توسط کارگزاران خود به دادوستد مي پردازند و در آن خريدار و فروشنده مي توانند يک فرد يا يک شرکت باشند. اين خريد و فروش تابع قوانين خاصي است ؛ که در مورد همه و با هر مقدار سرمايه به صورت يکسان برخورد مي کند.

اما بورس از نگاه بنده :

بورس تجارت الاکلنگی است که در نهایت منجر به سود می شود . به دو کلمه تجارت و نهایت دقت کنید شما دراین بازار باید نگاهی تقریبا بلند مدت داشته باشید . در بازار ایران بهتر است سود و ضرر را در یک باره زمانی یک تا سه ماه را در نظر بگیرید یعنی این کار یک تجارت بلند مدت است .

سهم چيست ؟                                                  

سرمايه هرشرکت سهامي عام ، به قسمتهايي مساوي تقسيم مي شود که به هريک از اين قسمت ها،  يک سهم گفته ميشود.معمولا قيمت اسمي سهام در ايران 1000ريال است.هر فرد پس از خريد سهام مالک جزئي از دارايي شرکت مي شود. و در سود و زیان یک شرکت سهیم می شود .

شما در بازار سهام ایران به دو شکل  سود یا ضرر می کنید : 1. در اثر بالا و پایین شدن قیمت سهم در بازار بورس  2 . در اثر برگزاری مجامع توسط شرکت که بر قیمت سهم تاثیر دارد .

شما برای ورود به بازار سهام موارد زیر را باید بدانید :

۱-به هیچ وجه توصیه نمی کنم که وسیله کار خود را بفروشید و به خرید و فروش ارز و سهام و یا طلا و دیگر سیمبولها در بازار روی بیاورید

2-مسکن ضرورتی تام دارد و برای هر شهروند ایرانی و خانواده او تهیه مسکن امری حیاتی است بنابراین ، اگر بین خرید مسکن و حضور و معامله در این بازار ، می خواهید تصمیم بگیرید ، توصیه می کنم نسبت به خرید مسکن اقدام کنید.

۳- اگر حرفه ای نیستید ، تسهیلات و وام نگیرید و از دیگران قرض نکنید تا به معامله و تجارت در بازار سرمایه و بازار ارز بپردازید.

4. اگر مثلاً سرمایه پولی  دارید ، حتماً ترکیبی از سهام شرکتهای مختلف  را معامله نمایید .اصطلاحاً به این ها سبد پرتفوی گویند. به این ترتیب ، ریسک شما کاهش پیدا می کند. این توزیع به شما کمک می کند تا ریسک خود را کاهش دهید.

5. هیچگاه برای انجام معاملات روزانه خود ، در بازار سرمایه و بازار سهام و یا بازار ارز ،با تمام موجودی، وارد معاملات نشوید.اینکار ،بسیار خطرناک خواهد بود و میتواند کل موجودی شما را با خطر از بین رفتن مواجه کند.

6 . اگر بازار دچار هیجانات شدید شد ، بهتر است هیچ کاری نکنید . همه افراد با تجربه در چنین دوره هایی نه می فروشند و نه می خرند ، بلکه به بررسی بیشتر و گردآوری اطلاعات می پردازند.

7. حتما در کنار شغلی که دارید در بورس سرمایه گذاری کنید و تا تبحر لازم را کسب نکردید به دید یک شغل ننگرید .

 

در مقالات بعدی بصورت مرحله ای مطالب زیر را می آموزیم :

مدیریت سرمایه  - تحلیل تکنیکال – تحلیل فاندامنتال – بازارهای مالی بین المللی – شناخت کارگزار – پرتفوی – مدیریت روانشناسی بازار و خودتان – آشنایی با برخی اصطلاحات


بعد از یادگیری موارد فوق با خیالی آسوده وارد بازار شوید و حتما همواره سود می کنید .

پس با ما همراه باشید هدف ارایه مطالب آموزشی به زبان ساده است که هر شخص بتواند در نهایت امر به عنوان یک شغل با  منبع درآمد مناسب  تکیه کند.

 

علی حیدری

aliheidari21@gmail.com

+ نوشته شده توسط علی حیدری In God We Trust در پنجشنبه بیست و هفتم بهمن ۱۳۹۰ و ساعت 17:39 |